Bělení zubů – je opravdu tak škodlivé?

Možná jste se i vy už dostali do situace, kdy jste zvažovali bělení zubů. Ve snaze dosáhnout dokonalého úsměvu by se tato myšlenka mohla jevit jako ideální řešení. Jediným, co vás od tohoto kroku mohlo odrazovat, byly možná právě mezi lidmi často cirkulující mýty – že je to nepřirozené, škodlivé pro zuby nebo dokonce bolestivé. No a právě o těchto mýtech, které obklopují proces bělení zubů, chci v dnešním článku hovořit.

Jako bývalá stomatologická asistentka mám s tímto tématem osobní zkušenosti. Přesto jsem se na tento článek důkladně připravila a konzultovala jsem ho s mým manželem Milanem, který je stomatolog. Je mi líto, že musím chatrat vaše sny o bělostných zúbkách, ale upřímně, opravdu chci, abyste věděli pravdu.

Proč je bělení zubů tak oblíbené?

Bělení zubů je proces, který může značně zlepšit vzhled vašeho úsměvu. Důvodem jeho popularity je jednoduchý – kvůli jeho schopnosti odstranit povrchové skvrny na zubech způsobené kouřením, pitím kávy, čaje, vína, dodáváme tak naší tváři svěží a zdravý vzhled. A kdo by takový vzhled nechtěl, že?

Ale na druhou stranu, s popularitou přicházejí i mýty. A myslete na to, že pokrok nikdy nejde bez nesprávně interpretovaných informací, ať už jde o UFO, pěstování květin, nebo právě bělení zubů. A já jsem tady, abych přinesla světlo do této tajemství obestřené oblasti.

Bolestivé procedury a následné komplikace

První a nejrozšířenější mytus je ten, že bělení zubů je bolestivý proces. To je představa, která se vryla do mysli mnoha lidí. A to možná i z důvodu častého zobrazování v televizi či filmu, kde hrdinka po proceduře nemůže ani polykat kvůli bolesti.

Realita je ale jiná. Bělení zubů je proces, který by měl být bezbolestný. Anebo aspoň tak říká Milan. Každý člověk je ovšem jedinečný, a tak i každý může proces bělení zubů prožívat trochu jinak.

Ale nepropadejte panice. Bolest by měla být jen mírná, pokud vůbec nějaká nastane. V případě, že byste cítili silnou bolest, je to znamení, že je něco špatně a měli byste se obrátit na svého zubního lékaře.

Škodlivé pro zuby? Pravda nebo mýtus?

Dalším mýtem je ten, že bělení zubů je škodlivé. Je pravda, že při nesprávném použití mohou bělící přípravky způsobit poškození skloviny zubů. Ale pokud postupujete podle instrukcí a rad odborníků, neměli byste se ničeho bát. Stejně jako s čímikoli jiným, i zde platí pravidlo, že vše s mírou.

I když naše pes Max s bělením zubů zkušenosti nemá – alespoň dle mého vědomí – vím, že i při jeho ústní hygieně je důležité dbát na správný postup. Chápete to? Takže pokud náš pes ví, jak důležitá je péče o svůj chrup, pak i my bychom to měli vědět. Zvlášť, pokud plánujeme bělet zuby.

Takže, zda bělení zubů je pro zuby škodlivé nebo ne, záleží vlastně jen na vás. I tady platí pravidlo, že všechno s mírou a s uvážením. A pokud máte pocit, že se vám něco nelíbí nebo nejste si jisti, obraťte se na svého stomatologa. Tohle není oblast, ve které byste měli riskovat.

Ne přirozený úsměv? Opět jen mýtus

Kdo z nás by nechtěl mít ten nejkrásnější úsměv na světě, že? Ale mýtem je, že bělení zubů vede k nepřirozeně bílému úsměvu. Takový úsměv, který vypadá jako kopírovaný z reklamy na zubní pastu.

Ale ve skutečnosti může mít každý z nás jinou představu o tom, co je to přirozený úsměv. A právě proto je důležité, aby stomatolog, který bělení provádí, respektoval individuální potřeby a přání pacienta.

Pamatujte, že představa o ideálním úsměvu je stejně individuální jako preference oblíbené barvy, jídla nebo filmu. Takže pokud chcete zuby bílé jako perly, tak proč ne? Jste na volbě sami. Ale nezapomeňte, že jakmile se rozhodnete pro proceduru, už se vrátit zpět nebude tak jednoduché. A také to, že zuby byly od přírody stvořeny jako bílé, ale ne jako perly. Takže opět, vše s mírou.

Takže těchto pět mýtů jsme si dnes demaskovali. Doufám, že vám to pomohlo lépe pochopit téma bělení zubů. A nezapomeňte, že ať už se rozhodnete pro jakýkoli postup ohledně vašeho úsměvu, měli byste to vždy konzultovat se svým zubním lékařem. Hlavně si ale pamatujte, že krásný úsměv nemusí být nutně jen ten bělostný. Krásný je úsměv, který vás dělá šťastnými. A to jak vás, tak lidi kolem vás.