Co to vlastně je broušení zubů

Dokážete si představit, že vaše zuby by potřebovaly takový malý servis, trochu jako když servisujete auto? Ne? Tak to vám asi ještě nepřišly cesty s jedním záhadným zubním zákrokem, a to je broušení zubů. Hned na úvod vám musím prozradit, že nejde o žádné zdravotní bojové umění, které by vaše zuby změnilo v malé námořníky v boji proti skvrnám a plaku. Tohle broušení je zubní procedura, která má za úkol vyhladit povrch vašich zubů, aby se na nich neudržovaly nečistoty.

Ale jak to s těmi zuby po zákroku chodí? Jak se starat o takhle vybroušené perličky? Já jsem si to zažila a rozhodla jsem se s vámi podělit o své rady, jak pečovat o zuby po broušení. A to není jen tak! Můj úsměv teď totiž může konkurovat i hollywoodským hvězdám a kdo by nechtěl mít úsměv jako z filmového plátna, že ano?

Proč vlastně k broušení dochází

Zubní broušení není taková ta věc, kterou bychom měli na seznamu každoročních novoročních předsevzetí. Spíš je to odborný zákrok, který doporučí váš zubař, když to vaše zubíky doopravdy potřebují. Možná, že se vám zuby trochu vylomily v bitevním poli s ozubeným kolečkem – tedy s příliš tvrdým jídlem. Případně máte takovou malou nerovnost nepatrnou na první pohled, ale jazyk ji cítí jako Everest po ránu.

Jiné důvody, pro broušení zubů mohou být i estetické povahy – víte, jak to je, když se chystáte na rande, a pak najednou zjistíte, že máte zoubek, který trčí trochu víc než ostatní. No, a ve chvílích, kdy vaše ústa připomínají malý model terénu, může broušení zachránit nejen den, ale i váš svěží úsměv.

Péče o zuby ihned po zákroku

Nepamatuji si mnoho dnů, kdy bych se tak zamyšleně dívala na svoje zoubky v zrcadle jako hned po broušení. Najednou mi připadaly jako vzácné umělecké dílo, které si žádá téměř ceremoniální péči. A fakt, že jim jsem chtěla dopřát jen to nejlepší, se nezměnilo ani po mnoha bytech zubní pasty a spláchnutých ústních vodách. Hned po zákroku, co mi bylo doporučeno, a co tedy doporučuji i já vám, jsou tyto kroky:

- Plynule přejděte zpět k pravidelnému čištění, ale buďte opatrní a jemní. Přece jenom vaším zoubkám byl udělen malý kosmetický lifting a to si žádá citlivý přístup.
- Vyhněte se tomu, abyste hned řezali do tmavých tekutin a jídel, které by mohly zanechat stopy na vašich nově vybroušených křišťálích.
- Pijte hodně vody, aby se urychlila regenerace a udržovala ústa v hydratovaném stavu.
- A nesmím zapomenout na jednu zásadní věc – pokud cítíte jakoukoli bolest nebo nepohodlí, navštivte svého zubaře, aby zkontroloval, zdali je vše v pořádku.

Zdravá strava – základ úspěchu

Zkusme to vzít z té lehčí a možná i chutnější strany. Zdravá strava je základem mnoha úspěšných příběhů – ať už jde o cestu za štíhlejší linií, nebo o pevnější základy pro vaše zuby. Po broušení zubů je ale důležitější než kdy jindy dbát na to, co si dáváte do pusy.

Začněte tím, že se vyhnete příliš tvrdým, křupavým pokrmům, které by mohly vaše zuby násilím donutit k tomu, že se odevzdají bez boje. Dále doporučuji jezdit po kolejích vyvážené a mírnější stravy – více zeleniny, ovoce, jogurtů a potravin, které jsou milé jak pro váš žaludek, tak i pro vaše zoubky.

Pravidelná ústní hygiena jako A, B, C

Na tomhle místě bych mohla zaznít jako matka, co opakuje svým dětem základy ústní hygieny. Ale vážně, je to něco jako abeceda – bez A, B a C se nedostanete daleko, a bez základních kroků pečlivé péče o ústa to bude podobné.

Tak tedy A – zubní kartáček. B – zubní pasta. A C – dentální nit. Za každou cenu si udržujte své vyhlazené zoubky v čistotě pomocí těchto kouzelných pracovníků v poli ústní hygieny. A pokud k tomu přidáte ještě ústní vodu, mohu vám zaručit, že bakterie budou držet pietní chůzi dál od vašich zubů.

Kontrola u zubaře nesmí chybět

Jako loď, která potřebuje svého kapitána, aby nezabloudila na moři plném bouří, i vaše zuby potřebují svého navigátora – zubaře. Když si myslíte, že jednou za dva roky stačí na zkontrolování vašeho chrupu, možná vás překvapím.

Pravidelné kontroly a profesionalita vašeho zubaře jsou klíčové, zvlášť po takovém zákroku jako je broušení zubů. Nejen, že on či ona se postará o to, aby vaše zuby zůstaly v top stavu, ale také vám poskytne cenné rady, jak se o ně postarat doma. A to bez přednášek o škodlivosti sladkostí, slibuji!

Profesionální péče a ústní voda

Kdo by nechtěl chodit k zubaři jako na návštěvu k staré přítelkyni na kávu, že? No, možná prostředí zubní ordinace nepůsobí tak útulně jako kuchyň plná vůně kávy, ale přilákat vás může profesionální péče, kterou tam získáte.

V rámci této péče bych chtěla vyzdvihout speciální ústní vody, které dokážou i z nejtěžšího dne udělat svátek. Tyhle vodičky jsou totiž plné antiseptických a zklidňujících složek, které pomáhají udržovat vaše nově vybroušené zuby v bezpečí a komfortu. A přiznejme si, že ten pocit čistých a svěžích úst je přímo magický!

Zvládání citlivosti a nepohodlí

Představte si, že vám někdo nabízí misku plnou ledové tříště nebo láhev vašeho oblíbeného nápoje tak horoucího, že váš žízeň by se proměnila v úctu k vysokým teplotám. Po broušení zubů může být vaše reakce na tyto extrémy intenzivnější než kdy dřív.

A jak na tu citlivost? Moje záchranná vesta plavala v moři speciálních zubních past pro citlivé zuby a gelu, který mi můj zubař vřele doporučil. Než abyste se trápili s každým soustem nebo douškem, vážně stojí za to poohlédnout se po produktech, které vám mohou poskytnout ochranu i úlevu.