Osobní zkušenost

Nikdy nezapomenu, když jsem si nechala nasadit fixní rovnátka. Byl to celkem náročný proces, ale nejvíce mi zůstalo v paměti, co všechno mi lékař řekl, co nesmím jíst. A protože si myslím, že sdílená radost je dvojnásobná radost, rozhodla jsem se o to podělit s vámi všemi. A jako bonus vám prozradím jeden úžasný recept, který je nejen chutný, ale také bezpečný pro lidi s rovnátky.

Nekonzumovat tvrdé a křupavé potraviny

Pokud vám byla nasazena pevná rovnátka, jedním z prvotních doporučení od vašeho zubního lékaře pravděpodobně bude, abyste se vyhnuli tvrdým a křupavým potravinám. Patří sem jablka, mrkve, ořechy, popcorn nebo třeba i tvrdé pečivo. Víte proč? Protože by mohly poškodit vaše rovnátka.

Rovnátka jsou obvykle velmi odolná, ale nejsou nezničitelná. Tvrdé a křupavé potraviny mohou rovnátka poškodit a v některých případech dokonce vytrhnout zub. A věřte mi, že to opravdu nechcete zažít! Proto doporučuji omezit tvrdé a křupavé potraviny až do doby, kdy budete mít rovnátka sundána.

Běda sladkostem a cukrovinkám

No, je mi jasné, že pro mnoho z nás je těžké se dát do kupy a vyhnout se sladkostem a cukrovinkám. Ale pokud máte nasazená fixní rovnátka, bude to pravděpodobně jedním z doporučení, které budete muset dodržet.

Sladkosti a cukrovinky jsou velmi lepkavé a mohou se snadno zachytit mezi zuby a rovnátky. To může být velmi nepříjemné a může také vést k poškození rovnátek. Navíc, pokud se cukr dostane mezi zuby a rovnátka a nejde o něj pečovat řádně, může vést k zubnímu kazu. A to určitě nechcete, že?

Alkohol jako potencionální nebezpečí

Nedávno při rodinné oslavě Jakub, můj manžel, popíjel skleničku vína a já jsem si uvědomila, jak je to jednoduché, až když to nemůžete dělat. Alkohol, ačkoli může působit neškodně, může být pro osoby s fixními rovnátky potenciálně nebezpečný.

Alkohol může být kyselý a může poškodit cement, který fixuje rovnátka na zuby. To může vést k uvolnění rovnátek a může také způsobit nepohodlí či bolest. Proto je nejlepší omezit konzumaci alkoholu až do doby, než budete moci rovnátka sundat.

Nebuďte jako králík Mrázek

S mírným úsměvem musím přiznat, že se někdy cítím jako náš domácí mazlíček - králík Mrázek. On totiž miluje mrkev a já bych si také občas přála zakousnout se do něčeho chutně křupavého. Ale s fixními rovnátky to prostě nejde. Tvrdá zelenina jako je mrkev, brokolice, nebo celer může poškodit vaše rovnátka.

Chápu, že změna stravovacích návyků může být pro někoho náročná. Ale věřte mi, že je to pro dobro vašeho úsměvu a celkového zdraví vašich zubů. Navíc, můžete tyto potraviny konzumovat v jiné formě. Co takhle mrkvový pyré nebo brokolicovou polévku?

Úžasný recept, který je bezpečný pro lidi s rovnátky

Jak jsem slíbila na začátku, připravila jsem pro vás jeden úžasný recept, který je nejen chutný, ale také bezpečný pro lidi s rovnátkami. Jmenuje se "Křehké avokádové brownies". Vypadá to divně, že? Ale věřte mi, že je to naprosto neuveritelně chutné.

Recipe je jednoduchý: budete potřebovat 2 zralé avokáda, 1/2 šálku medu, 100g kakaa, 1 čajovou lžičku prášku do pečiva, 1/4 šálku kokosového oleje a špetky soli. Všechny suroviny smíchejte v mixéru, nalijte do formy a pečte na 180 stupňů asi 20 minut. Mňam!

Závěrem

Nosit fixní rovnátka může být výzvou, zejména pokud jde o stravu. Ale věřte mi, že je to stojí za to. Jednou, až budete mít rovnátka sundána, budete moci znovu jíst jakékoli potraviny, které máte ráda, a budete moc ukazovat svůj nový krásný úsměv. Pamatujte, že vaše zdraví je na prvním místě a že krásné zuby jsou klíčem k úžasně sebevědomému úsměvu!