Význam dentální hygieny pro chuťové pohárky

No, možná se to na první pohled zdá trochu divné, ale věřte mi, tohle je téma, kterému bychom měli věnovat mnohem více pozornosti, než si myslíme. A proč? Protože dentální hygiena a chuťové pohárky jsou neoddělitelně spojené. Moje drahouška, Klára, často prohlašuje, že moje kulinářské experimenty jsou příliš ostré, ale to je jen proto, že si neuvědomuje, jak je její dentální hygiena důležitá pro správnou funkci jejích chuťových pohárků.

Co jsou to vlastně ty chuťové pohárky?

Chuťové pohárky, dámy a pánové, jsou malé buněčné senzory na našem jazyku, které slouží k detekci různých chutí, jako je sladké, slané, kyselé, hořké a umami. Zároveň ale slouží jako velmi důležitý prvek naší chuťové schránky a odhalují nám přítomnost potenciálních škodlivých látek v jídle. Jejich pracovní podmínky, jak se dá snadno předpokládat, ovlivňuje kvalita naší dentální hygieny. Kdo by si to byl pomyslel, že náš ústní hygienický režim může mít tak velký vliv na náš jídelníček, co?

Jak to vlastně funguje?

Přestavte si to tak, že vaše chuťové pohárky jsou malí pracovníci v továrně na takzvané 'chutě'. Každý den do továrny dorazí nový zásobovací kamion s jídlem, na které se ti malí pracovníci těší. Ale jaký by byl jejich šok, kdyby se otevřely dveře kamionu a místo čerstvého zboží by tam byla jídla, která jsou pokrytá vrstvou nečistoty z důvodu špatné dentální hygieny. Chuťové pohárky pracují hůř v prostředí plném škodlivých bakterií, což znamená, že neprovedou správnou úpravu chutí jídla. V důsledku toho každé jídlo co jíme může chutnat jinak, než by mělo.

Dosavadní výzkumy - co řiká věda?

I když se toto téma může zdát nenápadné, věda na toto téma již provedla řadu výzkumů. Například studie zveřejněná v roce 2011 v časopise "Taste Science" odhalila, že jedinci se špatnou ústní hygienou vykazovali méně přesné rozpoznání chutí. A to není všechno! Další studie z roku 2017 zjistila, že ztráta chuti může být projevem různých orálních onemocnění, jakými jsou například parodontitida a zubní kaz, které jsou často důsledkem špatné dentální hygieny.

Následky špatné dentální hygieny na chuťové pohárky

Všechny tyto vědecké studie nám v podstatě říkají to samé: pokud chceme správně rozpoznávat chutě, musíme se starat o naše zuby! Pokud jsme líní a nevěnujeme dostatečnou pozornost naší dentální hygieně, můžeme se ocitnout v situaci, kdy naše chuťové pohárky nebude plně funkční. A co je víc, to může vést k řadě dalších zdravotních problémů, jako je například zvýšené riziko vzniku zubního kazu a parodontitidy, nebo dokonce i ztráta chuti.

Tipy pro správnou dentální hygienu

Dobrá zpráva je, že většina těchto problémů se dá předejít jednoduchými kroky pro správnou dentální hygienu. Den začněme čištěním zubů a jazyka, ideálně hned po probuzení. Během dne bychom se měli vyhýbat konzumaci příliš mnoha sladkostí a nápojů s vysokým obsahem cukru. Místo toho bychom měli preferovat zdravé a vyvážené jídlo, které obsahuje hodně vlákniny. A nezapomínejme na pravidelnou návštěvu u zubaře!

A co Klára a její chuťové pohárky?

Dobře, dobře, přiznám se, že moje experimentování s chutěmi v kuchyni je někdy opravdu dosti drsné a Klára to ne vždy ocení. Ale za poslední dobu se ženám velmi zlepšila dentální hygiena, takže pokud mi teď řekne, že mé nové pokusy jsou příliš 'hořké' nebo 'ostré', vím, že to není jen vina jejích chuťových pohárků! Takže moji přátelé, zapomeňte na zuby-jako-perly a věnujte více pozornosti na dentální hygienu pro fungující chuťové pohárky. Bon appétit!