Úvod do problematiky kuřáků a zubního kazu

Všichni víme, že kuřáci mají tendenci mít více zdravotních problémů, než ti, kdo si cigaretu nezapálí. Není tajemstvím, že tabák dokáže způsobit mnohem závažnější problémy, jakými jsou rakovina plic nebo srdeční a cévní choroby. Ale kolik z nás myslí když si zapálíme cigaretu na to, jak zaděláváme na problémy se svými zuby?

A teď vám řeknu příběh mé ženy Soni, která byla kdysi dávno zarytá kuřačka. I když si už cigaretu pár let nezapálila, ještě dodnes nese následky kuřáctví na svých zubech. Ale ještě předtím než začne to pravé vyprávění, nezapomeňte se vybavit nějakým pořádným občerstvením. Třeba si přitom pochutnáte na nějaké té dobrotě a zároveň pobavíte našeho labradora Bleska, který má tendenci chtít všechno, co jíme my. Takže směle do toho!

Zubní kaz u kuřáků: Co byste měli vědět?

Když slyšíme slovo "kaz", tak si většinou představíme takový ten malý černý flek na zubu, který se postupem času zvětšuje a mění se v opravdovou díru. Ale zubní kaz je mnohem složitější. Jak říkají stomatologové, kaz je v podstatě nepřítel číslo jedna zubů a patří k nejrozšířenějším onemocněním na světě.

V této sekci vám prozradím několik fíglů, jak se bránit proti zubnímu kazu, pokud jste kuřák. A to pomocí jednoduchých změn ve vašem každodenním životě a návyků. Nevěříte? Tak si to pojďme projít krok za krokem.

Vyvarujte se špatné hygieně zubů

Chápu, že když přijdete domů z práce unavení, je to poslední věc, na kterou byste chtěli myslet. Ale víte, co je ještě horší než únavné čištění zubů? Zubní bolest v důsledku zanedbání péče o ústní dutinu. Věřte mi, že Blesk by si raději hrál s jeho hračkou než trpět zubní bolestí.

Jak správně čistit zuby?

Správné čištění zubů není jen tak ledajaká záležitost. K tomu se vracíme v další sekci, kde se podíváme na několik tipů a triků, jak efektivně čistit zuby a předejít tak zubnímu kazu.

Přestávka pro kuřáky

Pro kuřáky je tato část obzvláště důležitá. Protože i když se říká, že kuřákům nic nechutná, myslím, že zubní bolest je jedna věc, kterou by dokázali ocenit jako nepříjemnou.

Doporučený postup čištění zubů

Čištění zubů by mělo být základním rituálem každého kuřáka. Vždyť je to snadnejší než chodit na procházky s Bleskem v zimě.

S návyky dolů, s hubením nahoru

Jak se zbavit špatných stravovacích návyků a přejít k zdravějšímu životnímu stylu? To vše vám přiblížíme v této části.

Závěrečné myšlenky a doporučení

Chci vás ujistit, že i když jste kuřáci, neznamená to, že si musíte smířit s tím, že budete mít problémy se zuby. Jste páni svého zdraví a já věřím, že tuto bitvu můžeme vyhrát.