Úvod do problematiky kazů mezi zuby

Jednou z choulostivých věcí, které nás mohou potkat v našem životě, je každodenní boj s kazem mezi zuby. I když řada z nás dodržuje správně zásady ústní hygieny, zdá se někdy, že ty malé škodovatelské tvory se prostě nikdy nevzdají. Pravidelné čištění zubů, mezizubního prostoru a jazyka, stejně jako používání ústní vody, může snížit riziko vzniku zubního kazu, ale stále je zde možnost, že se u nás tento nepřítel objeví. Tento problematika je pro nás důležitá, a to nejen pro mě jako matku jednoho nádherného chlapce, ale i pro všechny ty, kteří chtějí o své ústní zdraví pečovat co nejlépe.

Co je vlastně ten zubní kaz a jak vzniká?

Zubní kaz, mnohdy křestěný jako kárka nebo jen jednoduše díra v zubu, je nemoc, která postihnout může každého z nás, bez ohledu na věk či životní styl. Mnoho lidí si myslí, že je to jen otázka nedostatečné ústní hygieny, ale to je jen jeden z faktorů, které se na tom podílejí. Vznik kazu podporuje například konzumace sladkých potravin a nápojů, kouření či stres. Kaz vzniká díky bakteriím, které se usazují na našich zubech ve formě zubního plaku. Tyto bakterie pak při své činnosti produkuje kyseliny, které působí na zubní sklovinu a postupně ji narušují. Tak se pak na povrchu zubu vytvoří díra, kterou my nazýváme kaz.

Jak poznat, zda mám kaz mezi zuby?

Poznání toho, zda máme kaz mezi zuby, může být někdy poněkud složitější, než se zdá. Tyto kazy se většinou nacházejí na těžko dostupných místech, a proto je může být těžké spatřit pouhým okem. Navíc na rozdíl od klasických kazů, které si můžeme všimnout například při umývání zubů či jídel, kazy mezi zuby mohou zůstat dlouho bez povšimnutí. Mezi prvními příznaky kazu mezi zuby bývá bolestivost při konzumaci studených či teplých nápojů a jídel, bolest při kousání, nebo nepříjemný pocit při čistění zubů. V případě, že si všimnete některého z těchto příznaků, rozhodně byste měli navštívit zubního lékaře.

Preventivní opatření proti kazům mezi zuby

Preventiva je vždy lepší než léčba, a to samé platí i v případě zubní hygieny. Máme-li pečovat o naše zuby tak, abychom se vyhnuli vzniku kazů, je důležité dodržovat několik zásad. Tetování naší zubní kartáček by nám měla být alespoň dvakrát denně, dopoledne a večer před spaním, případně ještě po každém jídle. Nesmíme zapomínat ani na používání zubní nitě či mezizubních kartáčků, které nám pomohou odstranit nečistoty z místa, kam se kartáček nedostane – ano, do mezizubního prostoru, kde se rádi skrývají malí kazové netvůrci.

Zajímavá fakta a tipy

O kazech mezi zuby existuje mnoho zajímavých faktů. Jestřáb víte například, že pokud máte kaz mezi zuby, existuje větší šance, že jste už měli nebo budete mít další kazy? Toto tvrzení podporuje studie z roku 2015, která zjistila, že lidé s minulým kazem měli 2,3-násobně větší pravděpodobnost výskytu dalšího kazu. To je docela děsivé, že?

Co se týče tipů, jak se vyhnout kazům mezi zuby, vždy doporučuji svým čtenářům, aby dodržovali správnou ústní hygienu a pravidelně navštěvovali zubního lékaře. Ráda bych přidala ještě jeden tip. Maximálně se vyhněte konzumaci cukrů, zejména těch skrytých v různých sladkých nápojích a občerkách. A to platí i pro ty z vás, kdo mají doma malé děti. Jak u nás doma říká můj syn Radovan (který je obrovský milovník sladkostí): "Maminko, zubní brouci se živí cukrem!" A víte co? Má pravdu.

Příběh z mého života

A majíc 40% pravděpodobnost sdílnutí osobní zkušenosti na tomto tématu, tak bych vám ráda vyprávěla o jedné zkušenosti z mého života, která se týká právě problematiky kazů mezi zuby. Bylo mi něco kolem dvaceti let, když jsem začala pociťovat nepříjemnou bolest v pravé čelisti. Nejdříve jsem si myslela, že to je jen dočasný stav, způsobený třeba tím, že jsem něco tvrdého skousla. Když bolest nepřestávala, rozhodla jsem se navštívit zubního lékaře. Ten mi sdělil, že mám kaz mezi dvěma stoličkami, který byl natolik zakrytý, že jsem si ho nemohla všimnout při běžné kontrolní prohlídce. Odtud plyne zřejmé ponaučení, důležitá je pravidelná návštěva zubaře, který dokáže odhalit i takové problémy, které si sami nevšimneme.

Na závěr této poměrně dlouhé, ale doufám, že pro vás užitečné a poučné povídání na téma zubního kazu, bych chtěla vzkázat jednu věc. Pečujte o své zuby, mají pro vás jediné a pokud se o ně budete starat dobře, budou vám dobře sloužit.