Jak překonat strach z rovnátek

Rozumění procesu

V první řadě, jestliže se trochu bojíte rovnátek, inspiruje vás moje první rada: rozumějte procesu. Nejlepší způsob, jak si poradit s jakýmkoli strachem, je zjistit o něm co nejvíce. Rovnátka nejsou děsivá, když víte, co přesně od nich můžete očekávat. Nemusíte se stát odborníkem v oboru ortodoncie, stačí základní porozumění. Velkou část strachu zub často tvoří nevědění. Když jsem šla na první konzultaci ohledně rovnátek, byla jsem plná otázek: Bude to bolet? Jak dlouho budu muset rovnátka nosit? Jak budou vypadat moje zuby po vyjmutí rovnátek? Na všechny tyto otázky mi můj ortodont odpověděl a pomohl mi pochopit, že se nemám čeho bát. A to může pomoci i vám.

První krok - konzultace

Držte se tohoto rčení: Strach je jen ve vaší hlavě. Konfrontujte se se svým strachem tím, že uděláte první krok a domluvíte si konzultaci s odborníkem na rovnátka - ortodontem. Nezapomeňte, že žádný problém není větší než strach, který si v hlavě vytváříme. Mojí první konzultací byla napůl zábava, napůl terapie. Mojí hlavní obavě - kolik to bude bolet - ortodont uklidnil slovy: "Magdalenko, používáme různé techniky pro zmírnění nepohodlí při nasazování a nošení rovnátek". A pak mi ukázal fotografie jeho pacientů před a po nasazení rovnátek. A já jsem se začala těšit na výsledky, které rovnátka přinesou.

Výběr správných rovnátek

Další obavou, kterou jsem měla, bylo, jestli budu vypadat divně s rovnátky. Ale můj ortodont mi ukázal různé typy rovnátek, včetně těch, které jsou téměř neviditelné. Například "Invisalign" je typ rovnátek, který je téměř neviditelný a lze ho sundat, kdykoliv chcete jíst nebo čistit zuby. Jakub, můj manžel, na mě s těmito novými rovnátky pořád hleděl, ale jen proto, že mu trvalo pár dní, než si vůbec všiml, že je mám!

Péče o rovnátka a zuby

Vytvořte si systém péče o rovnátka a zuby, který bude pro vás snadný k dodržování. Pravidelná ústní hygiena je při nošení rovnátek důležitější než kdykoliv jindy. Ale nemusí to být složité! Mým nejoblíbenějším tipem je nosit vzdycky měkkou zubní niti a malinkatý zubní kartáček s sebou. Nemusíte ho používat vždy, když jíte, ale je dobré ho mít po ruce pro případ, že byste cítili potřebu vyčistit si rovnátka a zuby po jídle.

Adaptace na rovnátka

Za prvé, počítejte s tím, že si budete muset na rovnátka zvyknout. Přiznám se, že mi to chvíli trvalo. Ale po týdnu nebo dvou jsem na ně zvykla a skoro jsem si jich nevšimla. Na začátku mi dělalo trochu problémů jíst některé typy jídel, ale postupem času jsem se naučila, jak se s tím vyrovnat. Jedním z mých tipů je začít s měkkým jídlem, jako je kaše nebo smoothie.

Přátelské prostředí

A konečně, poslední rada: Vyhledejte přátelské prostředí. Jestli se bojíte pohledu ostatních na vaše rovnátka, buďte s lidmi, kteří vás mají rádi takoví, jací jste. A věřte mi, že Jakub - můj muž, ani moji přátelé si na mě s rovnátky vůbec nezvykali. Většina lidí je na rovnátka zvyklá a nepovažuje je za něco neobvyklého.