Znaky a příznaky předkusu

Všichni víme, jak důležitá je ústní hygiena a jak velký vliv má na naše celkové zdraví. Ovšem, některé problémy se zuby a čelistmi nelze vyřešit pouze kartáčkem na zuby a zubní nití. Jedním z těchto problémů je předkus. Ale jak poznáte, že jej máte?

Samozřejmě, já, Petra, jsem ve svém životě čelila mnoha zdravotním výzvám - od škrábanců na čele po výron na kotníku, který mi způsobil naše papoušek Kikina. Ale když se jedná o zubní zdraví, jsem docela znalec. A dnes, ráda bych své zkušenosti a poznatky sdílela s vámi, abyste byli lépe připraveni na případné problémy s předkusem.

Poznávací znaky předkusu

Předekus je stav, kdy horní zuby přesahují dolní zuby. Jak to poznáte? Nejčastějším příznakem je to, že když zavřete ústa a stisknete zuby, horní zuby budou překrývat dolní zuby mnohem více, než je obvyklé. Někteří lidé si toho možná ani nevšimnou, dokud jim to někdo neřekne nebo dokud se nepodívají do zrcadla.

Moje dcera Martina například původně neměla tušení, že má předkus. Když jsem jí to řekla, odpověděla mi: "Mami, to je normální, tak to vyrostly." Ale po návštěvě u zubaře jsme se dozvěděly, že to normální není a že by s tím měla něco udělat.

Proč si všimnout předkusu

Možná si říkáte: "No a co, tak mám trochu předkus. Co na tom je tak strašného?" Pravda je, že předkus může způsobit celou řadu zdravotních problémů. Od zánětů dásní, až po bolesti čelisti a hlavy. Navíc, horní zuby jsou více vystaveny vnějším vlivům a tak je větší pravděpodobnost zubního kazu nebo poškození zubu.

Abych vám přiblížila, jak může vypadat život s předkusem, dovolte mi, abych se podělila o příběh mé dcery Martiny. Martina měla jako malá mírný předkus, který jsme jako rodina považovali za něco normálního a netrápili jsme se tím. Ale když začala chodit na základní školu, začala nám Martina stěžovat na bolesti hlavy a čelisti. Navštívili jsme zubaře a zjistili jsme, že předkus je tím, co tyto bolesti způsobuje.

Následky neřešení předkusu

Je důležité vědět, že předkus může způsobovat řadu komplikací. Může způsobit bolesti hlavy, problémy s dýcháním, omrzliny a dokonce může mít vliv na to, jak vypadáte. Když má člověk předkus, horní zuby jsou více vystavené, takže jsou náchylnější k poškození.

Moje dcera Martina měla štěstí. Návštěva u zubaře a následné ošetření jí pomohly řešení bolestí hlavy a krčních svalů. V dnešní době je Martina dospělá mladá žena, která má perfektní úsměv. A vše díky tomu, že jsme se nevzdali a vyhledali pomoc.

Jak předkus léčit

Existují různé možnosti, jak léčit předkus. Některé z nich jsou konvenční, jako je použití rovnátek, a některé jsou modernější, jako je třeba ortognatická chirurgie. Ale než se rozhodnete pro jakoukoli léčbu, je důležité konzultovat jej s odborníkem.

Moje Martina se rozhodla pro léčbu pomocí rovnátek. Bylo to dlouhý a místy těžký proces. Některé dny to bylo nepříjemné a bolestivé. Ale byla to cesta, kterou jsme si zvolili, a dnes můžeme říci, že to byla správná volba.

Předcházení předkusu

Ačkoli předkus je často geneticky podmíněný, existují i způsoby, jak tomuto stavu předcházet. Spousta z nich spočívá v dobrých návycích ústní hygieny a zdravého životního stylu. Například pravidelné čištění zubů, vyvarování se nadměrnému kousání nehtů nebo tužky, zdravá strava a pravidelná návštěva zubaře.

Já a Martina jsme přesně tyto zásady dodržovaly a přesto se Martina stala jednou z těch, které musely řešit předkus. Ale nikdy nevíte, co se stane, pokud nebudete dodržovat špatné návyky. Tak neváhejte a začněte se o své zuby starat už dnes.