Základní rady pro sundání drátu ze zubů

Kdo z nás neměl někdy pocit, jako by mu tužka uvázla mezi zuby? Ano, řeč je o tom neoblíbeném, ale tak často nezbytném drátě na zubech. Ať už z lékařských důvodů nebo z čistě estetických preferencí, v mnoha případech se tento „zubní příslušenství“ nemůžeme vyhnout. Ale co když nadešel ten čas a potřebujeme drát odstranit? Přesně na tuto otázku se snažím dát odpověď v tomto článku.

Obávám se, že proces odstraňování drátu není úplně jednoduchý a jako většina zubních procedur, vyžaduje pečlivou přípravu a opatrnost. Ale nebojte, jsem tu proto, abych vám nabídla několik tipů a rad, jak zvládnout tuto situaci.

S přípravou to všechno začíná

Základem je především příprava. Musíme si uvědomit, že zuby nejsou jen kosmetický prvek našeho těla, ale plní také důležité funkce při trávení. Proto je jejich ochrana nesmírně důležitá. Před tím, než budete chtít sundat drát, měli byste určitě znát svůj zdravotní stav. Nejpředmětější by bylo navštívit zubního lékaře a nechat si provést kontrolu. Nezapomeňte, že je to odborník, který vám může dát nejlepší rady.

Je to také dobrá příležitost zeptat se na možné komplikace. Je možné, že budete muset podstoupit další léčbu nebo alespoň pravidelně navštěvovat zubaře, abyste mohli sledovat stav svých zubů po odstranění drátu. Je také důležité vědět, zda budete potřebovat další návštěvu u ortodonty, abyste udrželi výsledky, které jste dosáhli pomocí drátu.

Samotné sundání drátu

Samotné sundání drátu by nemělo být obtížné, pokud máte správné nástroje a postupujete podle pokynů. Připomínám, že byste měli být velmi opatrní, protože pokud to uděláte nesprávně, můžete si poškodit zuby nebo dásně.

Ale nebojte, pokud budete postupovat správně a opatrně, neměli byste mít žádné problémy. Sundání drátu začíná tím, že si umyjete ruce a vyčistíte ústní dutinu. Poté použijte speciální kleště pro sundání drátu (dostupná v lékárnách nebo od zubních lékařů) a opatrně drát uchopte a táhněte ven.

Péče po sundání drátu

Jakmile máte drát venku, je důležité nepodceňovat péči o zuby po tomto procesu. Po odstranění drátu mohou být vaše dásně citlivé či podrážděné. Proto je vhodná okamžitá profesionální čištění zubů u zubní hygienistky nebo přinejmenším pečlivé vyčištění zubů doma. Doporučuji také použití ústní vody s obsahem fluoridu, která pomáhá remineralizovat sklovinu a bránit tvorbě zubního kazu.

Samozřejmostí je pravidelné čištění zubů nejméně dvakrát denně, a to nejen přepo sundání drátu, ale obecně. Pamatujte, že prevence je vždy lepší než léčba. Proto byste měli svůj ústní režim udržovat na vysoké úrovni.

Zajímavé tipy a triky

Jedním z tipů, který jsem objevila při svých zkušenostech se zubním drátem, je dát si něco studeného na dásně před jeho sundání. To může pomoct zmírnit bolest a otok. Pár kousků ledu zabalených do kapesníku nebo mražené zeleniny může udělat zázraky.

Dalším tipem je přemýšlet o tom, jaký tvar a velikost drátu je pro vás nejjednodušší sundat. Mohlo by se zdát, že tenký drát je snazší sundat, ale pravda je někdy opačná. Tlustší dráty jsou často pevnější a snáze se s nimi manipuluje.

Opatrnost především

Nepodceňujte rizika, která s sebou sundání drátu může nést. Ano, může se to zdát jako velmi jednoduchý proces, ale pokud ho budete provádět bez patřičné opatrnosti a zkušeností, můžete si ublížit.

Buďte opatrní při výběru nástrojů, které budete používat pro sundání drátu. Určitě nedoporučuji používat něco jako obyčejné nůžky nebo jiné nástroje, které nejsou určené pro tento účel. Pokud nemáte k dispozici speciální kleště, raději navštivte svého zubaře.

Závěrečné slovo

Sundání drátu ze zubů je celkem specifický úkol a určitě je dobré jej provést s maximálním ohledem na bezpečnost. Doufám, že tyto rady vám pomohou při vašem úsilí.

A prozradím vám na závěr ještě jednu věc. Sundala jsem si svůj drát sama a bez jediného problému. Takže pokud jste stejně odvážní jak já, věřím, že to určitě zvládnete. Ale přesto je lepší navštívit odborníka. Dobrá rada nad zlato.