Co je zubní implantát?

Asi si říkáte, že co je to vlastně ten zubní implantát, o kterém se tak často mluví. No, v podstatě se jedná o moderní náhradu za ztracený zub. Tento malý kovový šroubek se implantuje přímo do kosti a na něj se poté připevní náhradní zub. Aneb konkrétněji řečeno, do zubového lůžka se zakládá titanium. Takže ano, máme v ústech kus kovu, ale nebojte se! Titan je pro tělo naprosto neškodný a dobře je jím přijímán. A věřte mi, i když se to možná nezdá, je to geniální technika!

Zubní implantát versus můstek

A proč bychom si měli vybrat implantát místo klasického zubního můstku, ptáte se? Jakub, můj milý manžel a zároveň zubní lékař, má na to jednoduchou odpověď. Implantáty jsou v podstatě nejmodernější a nejúčinnější metodou náhrady ztracených zubů. A proč? Hlavním důvodem je, že namísto toho, abyste si nechali brousit zdravé sousední zuby, které by držely můstek, necháte si do kosti implantovat titánový šroubek, který drží nový zub pevně na místě. Takže nejenže získáte nový zub, ale zároveň si neohrozíte své zdravé zuby kolem. Bezva, co?

Proces vkládání zubního implantátu

Nyní se dostáváme k samotnému procesu vkládání zubního implantátu. Jakub mě ujistil, že tento proces není tak děsivý, jak se zdá. V první fázi se titánový šroubek vloží do čelistní kosti a nechá se zahojit. Ano, může to být trochu nepříjemné, ale věřte mi, nemá to nic společného s hororovými představami, které si můžete dělat. Po zhojení se na tento šroubek připevní takzvaný pilíř a nakonec korunka, která vypadá a funguje jako opravdový zub. Jednoduché a efektivní, říkám Vám!

Péče o zubní implantát

Péče o zubní implantát je podobná péči o pravý zub. Pravidelné čištění zubní pasta a mezizubní nití pomůže zabránit tvorbě plaku a zánětům dásní. Agresivní kartáčkování a uživání tvrdých zubních nití by mělo být vyhnuto, aby nedošlo k poškození dásní okolo implantátu. To je vše, co potřebujete k udržení vašeho nového zubu v tip-top stavu. A jak vzpomíná Jakub, nezapomeňte na pravidelné návštěvy zubaře!

Různé typy zubních implantátů

Vždy jsem si myslela, že implantáty jsou jen jednoho druhu. Ale Jakub mě opravil. Existuje několik různých typů zubních implantátů, které se liší svou velikostí, výškou a dokonce i typem povrchu. Nejčastěji se používají konvenční implantáty, mini implantáty a implantáty se zvláštními povrchy, které pomáhají urychlit hojení a integraci do kosti. Takže pokud přemýšlíte o zubním implantátu, budete mít určitě co vybírat.

Stojí za to mít zubní implantát?

Na závěr bych ráda odpověděla na otázku, kterou si pravděpodobně pokládáte. Stojí za to mít zubní implantát? Z mého pohledu, ano. Jakub mi vždy říká, že kvalita života se zubním implantátem se výrazně zlepší. Můžete jíst, mluvit a smát se bez omezení, aniž byste se museli obávat, že vám vypadne zub. Navíc, pokud se o něj dobře staráte, může vám vydržet celý život. Takže ano, podle mě rozhodně stojí za to.