Proč některé čaje zbarví zuby?

Představte si situaci, kdy ráno, po probuzení, saháte po šálku vašeho oblíbeného čaje. Je to pro vás prakticky rituál. Není to jen o přípravě a popíjení čaje, je to také o chvílích klidu a relaxace, které si při této příležitosti dopřejete. Pak se podíváte do zrcadla a zjistitě, že vaše zuby nejsou tak bílé, jak by by měly být. Je možné, že to způsobuje právě ten čaj? Ano, je to možné. Některé čaje mohou skutečně způsobovat zbarvení zubů. Následující odpovědi vám pomohou lépe pochopit, jak to funguje a jak tomu zabránit.

Co v čaji způsobuje změnu barvy zubů?

Barevné částice, známé jako chromogeny, jsou hlavním viníkem. Tyto částice jsou obsaženy v čaji a kávě, ale také v dalších potravinách a nápojích jako jsou víno, cola, ovoce a zelenina. Chromogeny mají schopnost se vázat na smalt zubů a tím měnit jejich barvu. To je důvod, proč se zuby mohou postupem času začít barvit do žluta, šeda nebo dokonce hněda. A pokud toho čaje vypijete opravdu hodně, tak může dojít k trvalému zbarvení.

Jak zabránit zbarvování zubů čajem?

Jestliže nechcete přestat pit čaje, které způsobují zbarvení zubů, tak existují způsoby, jak můžete tomuto jevu předcházet. Pravidelné kartáčování zubů, pokud možno po každém šálku čaje, je jedním z nejlepších opatření, které můžete přijmout. Použití zubní pasty, která obsahuje bicarbonát sodný a peroxid, může také pomoci odstraňovat skvrny. ústní vody s chemickými složkami určenými k odstraňování skvrn a bělení zubů jsou také efektivním nástrojem. Dalším způsobem, jak zabránit zbarvování zubů čajem, je omezení kontaktu čaje s předními zuby tím, že ho budete pít skrz brčko.

Jaké čaje nebarví zuby?

Přestože většina čajů může způsobovat zbarvení zubů, nemusíte se svému oblíbenému nápoji upírat úplně. Existují některé čaje, které jsou pro vaše zuby „šetrnější“. Bílé čaje a bylinné čaje jako je třeba čaj z rooibosu nebarví zuby tolik jako ostatní, protože obsahují méně tanninů. Přestože se příliš nebarví, tyto čaje stále mohou zanechat určité skvrnky. Vždy je tedy důležité udržovat dobré ústní hygienické návyky.

Curiosities o zbarvování zubů čajem

Představte si, že jednoho dne jsem se ptal mé ženy Marcela: "Proč tvoje zuby nejsou nikdy zbarvené, když piješ tolik čaje?" Marcela mi potom řekla, že už od mládí používá bílý čaj. Od té doby jsem se snažil pít bílý čaj, a musím říct, že má milá manželka měla pravdu. Bílý čaj nezbarvuje zuby tak, jak to dělají jiné druhy čajů.

Pokud jste čajový konzument jako já, je důležité vědět, jaké účinky může mít pití čaje na vaše zuby. Je také důležité vědět, jak můžete tyto účinky minimalizovat. Takže to je vše, co jsem chtěl sdílet o tom, jaký čaj nebarví zuby. Doufám, že jsem pomohl ukázat cestu k bílejším zubům pro všechny milovníky čaje. Připijme si na to šálkem bílého čaje!