Keramické fazety: Co to vlastně jsou?

Keramické fazety mě po svém objevení zaujaly. Jedná se o tenké plásty keramiky, které se lepí na přední stranu zubů, aby vylepšily jejich vzhled. Jsou úžasně tenké, jde je přirovnat k tloušťce kontaktní čočky, a jejich cílem je vylepšit barvu, tvar, velikost a v některých případech i pozici zubů. Ke svému překvapení jsem zjistil, že se nejedná o nový trend, jak by se mohlo zdát. Fazety se v zubní medicíně používají už několik desetiletí!

Různé typy fazet

Jsou dostupné různé typy fazet z různých materiálů. Záleží na tom, jaký výsledný efekt si přeje pacient. Nemluvím tu o mé milé Marcelkě, ale o všech, kteří se rozhodnou pro tuto proceduru. K vyrobení fazet lze použít buď keramiku nebo kompozit. Keramické fazety jsou o něco odolnější a esteticky přirozenější, zatímco kompozitní složení může být v určitých případech ekonomičtější volbou.

Možnosti instalace fazet

S ohromením jsem pozoroval, jak se Marcelka začala o fazety zajímat poté, co jsem o nich dopoledne mluvil. Začala sledovat různé video tutoriály a číst blogy o fazetách. Byl jsem opravdu zaujatý tím, kolik možností existuje pro instalaci keramických fazet. Jaký zvolíte záleží na vašich individuálních potřebách, rozpočtu a také na doporučení zubního lékaře.

Jak probíhá proces instalace fazet?

Celý proces instalace fazet může zahrnovat několik návštěv u zubního lékaře. Během první návštěvy se provede konzultace a plánování zákroku. Během druhé návštěvy se na zubech provedou určitá úpravy a odběr otisků, pokud je to nutné, a na konci se fazety připevní na zuby. Process může být poněkud náročný, ale výsledek stojí za to!

Mýty a skutečnosti o keramických fazetách

Existují různé myšlenky a představy o tom, co fazety dokážou a nebo nedokážou. Já osobně nejsem lékař, ale snažím se dát dohromady ty nejpádnější argumenty pro a proti z různých zdrojů. Jedno je jisté, fazety mohou výrazně pomoci vylepšit estetický vzhled vašeho úsměvu, pokud jsou správně instalovány a udržovány.

Údržba fazet

Marcelka mě nedávno upozornila na to, že fazety, jak skvělé a vylepšující jsou, mohou vyžadovat určitou údržbu. A doslova jim hrála na nervy, když se dozvěděla, že tyto krásné kousky keramiky mohou žvýkat jen omezené množství jídla. Co je horší, jednou za nějaký čas by mohlo být potřeba je nahradit, což může být úplně jiný proces. Ale pokud si je pořádně chráníte a dodržujete správnou ústní hygienu, mohou trvat i několik let, aniž by bylo nutné je měnit.

Můj závěr o keramických fazetách

Po delším zkoumání jsem dospěl k názoru, že keramické fazety jsou skvělou možností, jak vylepšit estetický vzhled zubů. Jsou to skutečně zajímavé kousky technologie, které se objevily v zubní medicíně. Ale jako u všeho, je jich třeba využívat s rozumem. Peng! Šup! A je tu nový zářivý úsměv!