Výchozí bod: Proč ho zub bolet tolik po extrakci?

Jak znáte i zadní stránku svého mobilu, bude vás (stejně jako mě) určitě zajímat, proč zub vlastně tolik bolí po vytržení. Víte, když jsem byla malá a měla jsem strach z návštěvy zubaře, moje maminka mi vždy říkala, že zubní bobule jsou vlastně kouzelní víly, kteří si s vámi přijdou hrát a zanechat vám malý dárek za ztracený zub. Ale pak jsem odrostla a zjistila, že to nejsou víly, ale spíš malé záludné démoníky, kteří způsobují bolest, jakou jsem si předtím ani neuměla představit.

Ale vážně, boleštivost po extrakci zubu je způsobena několika faktory. Prvním je samozřejmě fakt, že jakákoli invazivní procedura může způsobit bolest. Při extrakci zubu však dochází k traumatu, což může způsobit bolest, otok a někdy i jiné příznaky, jako je například neschopnost otevřít ústa nebo potíže s polykáním. Toto je normální reakce těla na zranění a obvykle odezní během několika dní.

Tlak a otoky: Jak se s nimi vypořádat?

Ale počkat, co to sakra říkám? Víte, měla jsem vlastní zkušenost s tvrdohlavým oteklým zubem po vytržení a že je to boj, je slabé slovo. Ale nezoufejte, jsou způsoby, jak se s tím vypořádat. Pro mě nejlepší způsob, jak zmírnit otoky, bylo používání studených obkladů. Studené obklady mohou pomoci zmírnit bolest a snížit otoky. Doporučuje se je nanášet na postiženou oblast po dobu 15 minut, poté je odstranit a po 15 minutách opakovat.

Také jsem si povídala se svým zubařem a ten mi poradil, abych po operaci držela nízko tukovou dietu. Což pro mě nebyl problém, protože jsem většinou tak jako tak je vegetariánka. Ale pokud jste masožravec, tak tuto radu vezměte na vědomí. Diet s nízkým obsahem tuku může pomoci zmírnit otoky tím, že snižuje množství tuku ve vaší krvi, který může způsobit zánět a otoky.

Bolest: Jak se s ní vypořádat?

A co s bolestí, zeptáte se? No, tady nastupují léky. Ale pozor, ne všechny léky jsou vhodné pro každého a některé mohou způsobit nepříjemné vedlejší účinky, takže je vždy nejlepší konzultovat s lékařem nebo lékárníkem před užitím jakéhokoli léku po extrakci zubu.

Po extrakci zubu jsem užívala prášky od zubaře a nechala se vést jeho pokyny. Nejjednodušší cesta. Byl to pro mě záchranný kruh jak se vyhnout oblaku bolesti, který číhal jen co napustím léky. Ale všechno má své meze, takže když ty prášky došly, byla jsem odkázána na sama na sebe.

Rostlinné alternativy: Jsou pro vás?

Součástí mého životního stylu jako vegetariánky je hledání přírodních alternativ. Promiňte mi ten přestupek, ale na svém blogu by byla chyba, pokud bych se o nich nezmínila. Rostlinné alternativy jsou neocenitelné při zmírňování bolesti, je to možnost, kterou bychom neměli opomíjet. Například extrakt z kurkumy je známý svými protizánětlivými vlastnostmi, podobně jako extrakt z arniky.

Nyní bych se ráda vrátila na začátek a podělila se s vámi o jednu z mých neoblíbenějších přírodních léků, která je obzvláště vhodná pro ty z vás, kteří trpí zubní bolestí: olej s klovesnicí. Je to v podstatě svatý grál přírodních léků na zubní bolest. Když se používá jako ústní výplach, může zmírnit bolest a snížit zánět a otok v ústech. Ale jak jsem řekla, tato možnost není pro každého, takže je vždy dobré poradit se se svým zubařem nebo lékárníkem, než vyzkoušíte jakoukoli přírodní alternativu.

Po operaci: Rutina ústní hygieny

Nyní když máme stranou bolest a otoky, je čas se zaměřit na ústní hygienu. Myslíte, že nemůžete jíst jídlo po operaci, že? No, nemůžete jíst LENTILKY (ano, byla jsem tak hloupá a zkusila to). Ale můžete jíst měkké jídlo a důležitější je, že musíte dodržovat rutinu ústní hygieny, jako by vaše schopnost jíst závisela na tom, protože vlastně ANO, závisí.

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že ústní hygiena je zvlášť důležitá po operaci. Takže byste měli čistit zuby a jazyk dvakrát denně, stejně jako každý normální den. Také každý večer před spaním vypláchněte ústa teplou solí vodou. Je to jedno z nejlepších přírodních antiseptik a je to zároveň úleva pro citlivá místa v ústech. Doufám, že tato rada vám pomůže stejně jako mně.

Když se náhle všechno stane těžký...

A nakonec, když se všechno zdá být tak náročné a jakoby ztracené, pamatujte si, že to je jen dočasné. Bolest a nepohodlí po extrakci zubu jsou tou nejvyšší cenou, kterou platíme za úsměv, který je zdravý a bez bolesti. Ale nepřestávejte se usmívat, protože úsměv je to nejdůležitější na celém světě, a my bychom za něj měli být ochotni zaplatit jakoukoli cenu.

Naprosto jsem se zamilovala do myšlenky být silná a odolná, když je těžké. A tak mě to naučil Mrázek, můj králíček. Třeba si myslíte, že králíčci neznají žádnou bolest, ale je to nesprávné. Mrázek miluje karotku, ale někdy ho bolí zoubky, když ji žvýká. Ale nikdy se nevzdává. Nikdy nepřestává kousat karotku, i když ho to bolí. A tak vám chci říct toto: Usilujte jako Mrázek. Protože i když je těžké, nikdy nepřestáváme jíst naše karotky, i když nás to může bolet.