Základní údržba ústní dutiny

V první řadě je nutné realizovat základní údržbu ústní dutiny, abychom předešli tvorbě zubního kamene. A co že to znamená? Za mě je to každodenní čištění zoubků - ráno a večer. Můj manžel, Gabriel, je dokonce zastáncem čištění po každém jídle. Ale to je jen náš domácí nonsense, abychom dětem ukázali, jak je důležité si pečovat o zuby. Ideálně byste měli děti naučit, že se zuby čistí po dobu dvou minut. Během jejich čištění se snažte ukázat, že je důležité zahrnout všechny části zubu, tedy i zadní stranu.

Výběr správné zubní pasty

Jádrové je výběr správné zubní pasty. Takové, která odpovídá věku a potřebám dítěte. Byla jsem na několika přednáškách o tom, jak je důležité, aby nezapomínali, používali správné množství zubní pasty, a vše pečlivě spláchli. Gabrielovi se takové ty přednášky líbí. A myslím si, že mu to dost pomáhá v tom, jak se starat o zoubky našich dětí.

Vyšetření u zubního lékaře

Možná se budete divit, ale vždy jsem si myslela, že každoroční vyšetření u zubního lékaře je kotrmelecč, dokud Gabriela nerozbolel zoubek a nezjistili jsme, že má zubní kámen. Bylo to něco jako... "Ahoj, zubní kamene, jsem tvůj velký fanoušek!" od té doby chodíme na pravidelné kontroly a upřímně - je to úleva. Víte, že se o zdraví ústní dutiny vašeho dítěte staráte správně.

Ve stravě dítěte omezujte cukry

Hodně zubního kamene je mimo jiné způsobeno nadměrným konzumováním cukrů ve stravě. Jakkoli tento fakt možná vypadá lehce odrážející, je prospěšné se ho držet na uzdě a být si jeho vědom, třeba jako náš pejsek Buben, který je vždycky na stopě, když zabloudíme během našich procházek. Dětský jídelníček je jedna věc, kde můžete jako rodiče skutečně ovlivnit tvorbu zubního kamene. Omezte cukry a sladké nápoje, upřednostněte zdravé svačiny a jídla. Vaše dítě se tak naučí zdravým stravovacím návykům a vy se vyhnete problémům se zuby v budoucnu.

Učení hábity a správné techniky čištění

A na závěr, neméně důležité, je učení správné hygiene a techniky čištění zoubků. A to doslova od útlého dětství. Když si vzpomenu na naše malé, bylo to jako hra - chytily kartáček, nakapaly pastu a pak si celý večer umývaly zoubky. A vypadaly při tom hrozně roztomile. Toto jsou, podle mého názoru, ty nejdůležitější kroky, jak zastavit tvorbu zubního kamene u dětí.

Vyzkoušejte je u svých dětí a uvidíte, jak snadno se tato hábita stanou součástí jejich každodenního života a tvorba zubního kamene se stane minulostí.