Úvod do světa křivých zubů

Pamatujete na dobrotivého pána ze čtvrté, který měl zuby jako slalomová trať a přesto vždy široce usmívající se? No, řekněme si na rovinu, ne každému takový úsměv sluší. A právě v těchto chvílích začneme přemýšlet, jestli by se i nám rovnátka nehodila. Láska k rovným zubům nespočívá jen v ryze estetické záležitosti. Skulinky a křivulinky v našich ústech mohou přinášet celou řadu problémů, od obtížného čištění až po bolesti čelisti. A někdy jsou to právě tyhle maličkosti, které nám pokazí den. Následně si tedy povíme, jak se zorientovat v známkách, které vyšší moc posílá našemu zubnímu architektovi.

Příznaky potřeby ortodontické péče

Ač se to nezdá, naše ústa jsou perfektní indikátory, když něco není v cajku. Může to být překrývání zubů, obtížný skus, nebo dokonce bolesti čelisti. Když si při kousání skoro pokaždé kousnete do tváře, vaše zuby vás možná něčím informují, což by znamenalo, že rovnátka by se vám mohla hodit jako nové boty na podzim.

Výhody správně zarovnaných zubů

Víte, co má společného zdravý úsměv a dlouhověkost? No, kromě toho, že oba vypadají skvěle na fotkách, mají oba pozitivní vliv na naše zdraví. Se zarovnanými zuby se vám nebude jen lépe žvýkat steak na barbecue, ale snížíte tím i riziko zubního kazu nebo parodontitidy. Takže investice do rovnátek se může proměnit v investici do vašeho zdraví. Eh, kdo by to byl řekl!

Rozhodování o ortodontické léčbě

Ač by se mohlo zdát, že rozhodnutí o rovnátkách je jasné jako facka, není to zcela pravda. Vaše cesta k ortodontovi by měla být dobře promyšlená a samozřejmě podpořena profesionálním konzultacemi. Konec konců, nechceme přece, aby nám po nasazení rovnátek zjistili, že jsme si místo nich mohli raději pořídit novou kytaru, že ano?

Výběr ortodonta a typu rovnátek

Jakmile se rozhodnete pro ortodontickou léčbu, začíná skutečná zábava. A nebojte, nemáme teď na mysli drátování zubů na helloweenské party. Výběr správného ortodonta je stejně důležitý, jako výběr rovnátek samotných. Ať už jde o klasická kovová rovnátka, či moderní průhledné korektory, vždy byste měli dát přednost kvalitě a utvrzení, že vám daný typ bude nejen slušet, ale i dobře sloužit.

Péče o rovnátka a ústní hygiena

Skvělé, tak máte rovnátka a vypadají famózně! Ale jak je to s jejich údržbou? Nezapomeňte, že s rovnátky je potřeba mít hygienu na ještě vyšší úrovni, než kdy jste byli bez nich. Každodenní čištění mezi drátky a dbejte na to, aby vaše gumičky byly vždy tip top. A nebojte, s trochou cviku to zvládnete jako profík.

Život s rovnátky

Žít s rovnátky nemusí být vůbec špatné! Vlastně to může být docela zábavná výzva. Například uvidíte, jak perfektně dokážete komunikovat při pořádném nářezu s gumkami v ústech. A na to kafe se skořicí, na které jste byli zvyklí? Nevadí, objevíte spoustu nových chutí, které budou rovnátkům více po chuti.

Úskalí rovnátek a jak je překonat

Nepochybně budou chvíle, kdy se s rovnátky nebudete cítit jako hvězda na červeném koberci. Třeba když se vám do nich zachytí kousek salátu při obědě s klientem. Ale nezoufejte, pro každý takový malér existuje řešení, a časem se stanete mistrnými vyjednavači s cizími objekty ve vašich ústech.

Jak poznat úspěchy léčby a kdy můžete očekávat odstranění rovnátek

Pomalu se blížíme k finále a vaše snaha a trpělivost se začínají vyplácet. Přichází čas, kdy váš ortodont prohlásí, že vaše zuby jsou jak vytesané z mramoru a rovnátka můžete sundat. Ten pocit, kdy po letech odejdete od doktora bez kovu v puse, bude sladší než sladká omluva – a vašemu úsměvu to bude slušet více než skvěle!