Rozpomeňme si: Jak fungují rovnátka?

No, než se začneme bavit o tom, jak mohou rovnátka poškodit zuby, měli bychom se věnovat tomu, jak vlastně rovnátka fungují. U ošetření zubů se vše začíná tím, že si sednete do zubního křesla a necháte se ošetřit. Nebojte se, to všichni procházíme, já taky! Jako malá jsem si ani neuměla představit, co to vše znamená, ale teď, když to mám za sebou, už si nedovedu představit, že bych to někdy neměla udělat.

Rovnátka jsou v podstatě malý mechanický systém, který postupně tlačí na zuby tak, aby se postupně narovnaly. Je to víceméně jako když si dáte prst do úst a začnete si jím masírovat zuby – jenže to byste museli dělat neustále celé dny, což je samozřejmě nemožné. A tak se vynalezla rovnátka, která to dělají za vás.

Zdravotní rizika rovnátek

Ale rovnátka nejsou vůbec tak bezpečná, jak by se mohlo zdát. Ono to vypadá, že to je jen takový malý kovový aparát, ale ve skutečnosti může způsobit celou řadu zdravotních komplikací. Už jste někdy slyšeli o tom, že někdo měl zničené zuby po rovnátkách? No, já ano a bylo to hrozné. Musím přiznat, že se mi stále ježí vlasy na hlavě, když si na to vzpomenu.

Zuby mohou být zničené třeba tím, že se rovnátko zlomí a ostrý kousek potom poškodí zub. To je zvláště časté u sportovců, ale může se to stát kdokoliv.

Jak předcházet poškození zubů během nošení rovnátek?

O co nejlepší péči o zuby s rovnátky bychom se měli starat všichni, kdo je nosí. A sama vím, jak to může být náročné. Vždycky jsem si říkala: "Co když mi rovnátka zničí zuby?" Je to strach, který je logický, ale nikoli nezbytný. Existují totiž způsoby, jak předcházet poškození zubů během nošení rovnátek. Lékaři doporučují pravidelné oplachování úst, časté čištění zubů, ale také kontrola rovnátek nejméně jednou za tři měsíce při návštěvě zubního lékaře.

Poškození zubů může nastat také v důsledku nedostatečné hygieny během nošení rovnátek. Rovnátka se totiž mohou stát skrýší pro bakterie, pokud se nečistí pravidelně a důkladně. Proto je tak důležité pečovat o zuby a rovnátka!

Moje zkušenost a konečná myšlenka

A teď, úplně na konec, vám chci říct svůj příběh o rovnátkách. Ano, mám vlastní zkušenost, protože jsem je nosila asi rok a půl. Na začátku jsem měla strach, právě kvůli možnému poškození zubů, ale držela jsem se všech pravidel a naštěstí jsem neměla žádné problémy. Můj zubní lékař byl skvělý a věnoval mi hodně času a podpory. Myslím, že hodně záleží na tom, jak moc si vážíte svých zubů a jak se o ně staráte.

Přesto si myslím, že je důležité mít na paměti rizika a předcházet jim, abychom se vyhnuli zničeným zubům po rovnátkách. A nezapomeňte, že mě také čekají pravidelné návštěvy zubního lékaře, aby si prohlédl moje zuby a ujistil se, že jsou v pořádku.